Mi a gyomorhurut – gasztritisz?
A gasztritisz a gyomor nyálkarétegének károsodása következtében alakul ki. Ez a réteg védi a gyomor belső falait a gyomorsavak hatásától. Ha a gyomorsav érintkezésbe kerül a gyomor nyálkahártyájával, megbonthatja azt, és a változásokat okozhat rajta, gyulladásos folyamatok vagy fekélyek formájában.
A gasztritisz (gyomorhurut) akut probléma lehet, vagy krónikus állapotokká fejlődhet.
Az akut gasztritisz több okból alakul ki. Lehet a stressz következménye – sérülés, égési sebek, szepszis vagy egyes gyógyszerek hosszú távú fogyasztása (fejfájás vagy reuma elleni gyógyszerek). A legsúlyosabb szövődménye a gyomorvérzés lehet.

A krónikus gasztritiszt több típusra osztjuk:
- A típus – a gasztritisz autoimmun formája – a test a saját sejtjeire és anyagaira reagál a gyomorban, és ellenanyagokat hoz létre ellenük.
- B típus – bakteriális gasztritisz – a helicobacter pylori fertőzés következtében alakul ki. A helicobacter pylori baktérium 80-0 %-ban felelős a gasztritisz kialakulásáért. Ezért fontos, hogy védjük magunkat ez ellen a baktérium és a fertőzés ellen. A baktérium terjedésének módjai rendkívül mindennapiak, és mindnyájunkat érintik. Olvasson többet a helicobacter pylori baktériumról és a terjedéséről.
- C típus – toxikus – a krónikus gasztirtisz ebben az esetben egyes gyógyszerek hatására alakul ki, amelyek mellékhatásaikkal befolyásolják a gyomor nyálkahártyáját. Ezek közé a gyógyszerek közé tartozik az acylpirin, az ibuprofen, az aspirin.. és a toxikus anyagok közé soroljuk a krónikus alkoholizmust is.
Mika a gyomorhurut – a gasztritisz jelei?

A gasztritisz különböző szimptómákkal és az emésztőrendszerünk különféle változásaival jelentkezik, amelyeket gyakran más betegségek számlájára írunk, vagy éppen nem tulajdonítunk nekik jelentőséget. A gyomorhurut leggyakoribb szimptómái a gyomorral kapcsolatos panaszok, például:
- gyomorégés
- reflux
- étvágytalanság. az étvágy elvesztése
- teltség-érzés, felfúvódás
- lusta gyomor érzet
- fájdalmak a gyomorüreg felső részén
A betegséget kísérő súlyos szimptómák közé tartozik a rosszindulatú anémia (az ún. perniciózus anémia), amely esetében a gyomor nyálkahártyája olyan mértékben károsodott, hogy a B12 vitamin csak részben vagy egyáltalán nem szívódik fel.
Hogyan diagnosztizálják a gasztritiszt?
A gyomorhurutot a gasztroenterológiai kivizsgálás segítségével diagnosztizálják. Az orvos a vérvételen kívül ún. gasztroszkópiát is végez – a gyomor szondás vizsgálatát. Az orvosnak a kivizsgálás alatt meg kell állapítania a gyomor nyálkahártya állapotát, és ki kell derítenie, hogy nem történt-e rajta változás. A gyomorfalról általában mintát vesznek, amelyet elküldenek hisztológiai kivizsgálásra. A diagnosztizálás során ellenőrzik a Helicobacter pylori baktérium jelenlétét is.
Ehhez mintát vesznek a gyomor nyálkahártyájából a gasztroszkópia közben. Ha arra gyanakszik, hogy a szervezetében helicobacter fordulhat elő, próbálja ki a házi helicobacter antigén-tesztet.
A gyomorhurut – gasztritisz gyógyitása
Ha az orvos akut gasztritiszt állapit meg Önnél, előfordulhat, hogy semmilyen vegyi anyagból készült gyógyszert nem fog ajánlani. Ebben az esetben diétával és pihenéssel szabadul meg a gasztritisztől és a gyomorfájdalomtól.
Krónikus gyomorfájdalmak esetén az orvos erős gyógyszereket javasol a gyomorsav-képződés csökkentésére, antacidok vagy a protonpumpa inihibítorai révén. Ezek a gyógyszerek csökkentik a gyomorsav-képződést, és rövidtávú kezelés során a beteg rendszerint a fájdalomtól is megszabadul. Ügyelni kell azonban a hosszú távú alkalmazásukra, aminek a mellékhatásai a legyengült emésztés és további fájdalmak lehetnek.

Ha a gasztritisz mellett a H. pylori baktérium jelenléte is bebizonyosodik, főleg a helicobacter pylori eltávolítását célzó gyógymód kerül alkalmazásra. Többet a helicobacter pylori gyógyításáról…
A gyomorgyulladást elkerülheti, ha rendben tartja a gyomorkörnyezetet, és nem engedi, hogy kifejlődhessenek benne kívülről jött fertőzések.
Állapítsa meg a problémái okait – tesztelje a helicobacter pylori jelenlétét a szervezetében
A gasztritiszt a gyomorban megtelepedett Helicobacter pylori baktérium is okozhatja.
A Helicobacter pylori teszt megbízható diagnosztikai módszer. Otthon, kényelmesen végezheti el. Minél előbb megállapítja a diagnózist, annál hamarabb elkezdheti a kezelést.
A Helicobacter tesztet ajándékként is megkaphatja, ha Masticha Active terméket vásárol. A Masticha Active hioszi mastichát tartalmazó természetes táplálék-kiegészítő. A hioszi masticha hozzájárul az emésztőrendszer megfelelő működéséhez.