Csipkebogyó: A szépség és az immunitás gyógyító gyümölcse

8. április 2024 Rebeka Immunitás, Imunotikum

A csipkebogyt könnyen felismeri bárki, aki legalább néhányszor elment sétálni a környék rétjein. Májusban és júniusban rózsaszín vagy fehér illatos virágaival, augusztustól tavaszig piros, tojásdad termésekkel örvendeztet meg minket, melyek a bokrokon csillognak havas napokon is.

csipkebogyo gyujtese

A rosa canina, más néven csipkebogyó, egy ellenálló cserje, amely szinte egész Európában, Észak-Amerikában, Észak-Afrikában, sőt Kelet-Ázsiában is bővelkedik. Ez a növény a gyógynövény- és kozmetika szempontjából fontos, míg elsősorban a gyógyhatású gyümölcsöket és virágokat gyűjtjük. A virágok inkább a szép bőrrel kapcsolatosak, míg a gyümölcsöket gyakran lekvárok, sütemények, italok formájában fogyasztják vagy olajat készítenek belőle. 

A csipkebogyó történetéről

Tudta, hogy a rózsák már az emberek előtt is voltak a Földön?

Bár nehéz elhinni, de ez így igaz. Vadrózsa nyomait találták, valamint olyan kövületeket, amelyeket az oligocén időkhöz rendeltek, ez az időszak 33-23 millió évvel ezelőttig tartott.

Az első emberek “csak” 6 millió évvel ezelőtt jelentek meg a Földön, a rózsákat pedig körülbelül 3000 éve kezdték tenyészteni.

A csipke a többi vadrózsához hasonlóan a mai napig megőrizte megjelenését, ötszirmú virágai, jellegzetes ovális fogazott levelei és a jellegzetes terméseit, a csipkebogyókat. 

Csipkebogyo

Adaptogén szántóinkról és réteinkről

Ha az adaptogénekre gondolunk, a legtöbb embernek az ashwagandha vagy a ginzeng jut eszébe, de kevesen tudják, hogy nem kell Indiába vagy Koreába utazni, hogy megerősítsük szervezetünk ellenálló képességét.

A csipkebogyó a mi adaptogénünk, egy olyan anyag, amely segíti szervezetünket alkalmazkodni a különféle stresszes helyzetekhez. Az adaptogén növények évezredek során alkalmazkodtak a különféle változásokhoz, és ezt a képességüket a bennük található anyagokon keresztül továbbadhatják nekünk.

A csipkebogyó esetében elsősorban az immunitás erősítéséről, szervezetünk hatékony reakcióképességéről és a kórokozók elleni védekezésről van szó.

Mik a többi adaptogénjeink?

Közönséges hársfa, orbáncfű, málna, szeder, fekete arónia.
Csipkebogyo olaj

A csipkebogyó hatásai

A csipkebogyó gyümölcsei jótékony anyagok gazdag forrásai. Nagy mennyiségű C-vitamint, antioxidánsokat és rostot tartalmaznak. Ezenkívül a csipkebogyó A-, E-, K-vitamint, különféle ásványi anyagokat, köztük kalciumot, foszfort és vasat, valamint illóolajokat tartalmaz. A csipkebogyó tápanyagainak és antioxidánsainak köszönhetően hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, támogatja a bőr és a szív egészségét, valamint gyulladáscsökkentő hatása is lehet.

Gyűjtés és felhasználás

A csipkebogyó gyűjtése gyakran szezonális tevékenység, amelyre akkor kerül sor, amikor a gyümölcs érett, általában ősszel. Ideális a bogyók gyűjtésére, ha intenzív színűek, de még mindig kemények a tapintása. A gyűjtés után a csipkebogyó szárítható, vagy különféle termékek, például tea, lekvár vagy szörp készíthető.

Ősz végén, miután a csipkebogyó leküzdötte az első fagyokat, közvetlenül a helyszínen gyűjthetjük és fogyaszthatjuk. Puha tapintású, édes belsejüket a megehetjük és kiköphetjük a magokat.

Megjegyzés:

A csipkebogyók fogyasztásakor meg kell említenünk, hogy finom szőrszálak vannak bennük, amelyek “ráragadhatnak” a nyelvre, vagy irritálhatják a torkot. Elkészítéskor javasoljuk finom sziták vagy rongyok használatát és szűrést. Ez azonban nem veszélyes, és a természetben fogyasztva könnyen megszokhatjuk.

Lehet mérgező a csipkebogyó?

A bogyók ehetőek, de nem kell túlzásba vinni. Nem ajánlott fogyasztani, ha emésztési problémái vannak, reflux vagy az előbb említett szőrszálak miatt irritált lehet a gyomor. Ha terhes vagy szoptat, ne fogyasszon nyers bogyókat,  ezek hatása ebben az időszakban még nem igazolt tudományosan.

Csipkebogyo tea

Friss csipkebogyóból készült csipkebogyó tea

  1. A friss csipkebogyót turmixoljuk vagy apróra vágjuk.
  2. Főzzük őket 5 percig, vegyük ki és hagyjuk állni 15 percig.
  3. Finom szitán vagy papír kávészűrőn szűrjük át.

Csipkebogyó tea szárított csipkebogyóból

A csipkebogyó tea elkészítésének receptje egyszerű és frissítő. Ezekre lesz szüksége:

  1. Öntsünk forrásban lévő vizet 3 teáskanál szárított, zúzott csipkebogyóra.
  2. Hagyja 20 percig főzni, vagy tovább, hogy intenzívebb ízt kapjon.
  3. Finom szitán vagy papír kávészűrőn szűrjük át.

Ez a tea tele van C-vitaminnal és antioxidánsokkal, és finom, enyhén savanykás ízű. Ideális az immunitás javítására és az általános egészség megőrzésére.

Kedvező kombinációk

Maga a csipkebogyó tea remek ízű és jótékony hatású lesz számunkra, de aki szeretne egy kicsit kreatívabb lenni és magasabb szintre emelni otthoni gyógyulását, az elkezdheti kombinálni a csipkebogyó gyümölcsét más gyógynövényekkel, gyümölcsökkel, fűszerekkel.

Teakeverékek vagy gyógyászati készítmények készítésekor célszerű több gyógynövényt kombinálni. Ez a megközelítés különféle hatóanyagok hatását teszi lehetővé. Az összetevők kombinációja növelheti a kezelés hatékonyságát és hozzájárulhat az általános egészségi állapothoz. Egyes gyógynövények kiegészíthetik egymást, míg mások csökkenthetik a mellékhatásokat vagy javíthatják az ízt és az aromát.

Szóval mivel kombináljuk a csipkebogyókat?

A bogyók meglehetősen savanyúak, ezért érdemes édes összetevőkkel egyensúlyozni, mint például szárított alma, mazsola, eper vagy kókusz. Újabb íz- és hatóanyagréteghez adhatunk hozzá fűszereket, például fahéjat, szegfűszeget vagy babérlevelet. Végül kipróbálhatunk illatos virágokat, például szárított csipkebogyó virágjait, hárs vagy hibiszkusz virágokat.

Ha betegek vagyunk, akkor az immunitást támogató összetevőkre koncentrálhatunk, mint például a gyömbérre és a kurkuma. A fantáziának nincsenek határai, ne féljen kísérletezni.

A mi képletünk az immunitásért

Mi a Masticha is tisztában vagyunk azzal, hogy a hatóanyagok kombinációja hatékonyabb, mint az egyes összetevők, ezért fejlesztettük ki az Immunotikum formulát az immunitás támogatására. A természetes összetevők, mint a kurkuma, a fekete kömény, valamint a C- és D-vitamin, gyógygombákkal kombinálva, együtt erősítik szervezete védekezőképességét. Elég napi két kapszulát étkezés közben bevenni, vagy kiváló csipkebogyó teával inni.

Források

https://www.worldhistory.org/article/2264/a-brief-history-of-the-rose

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-839/rose-hip