Virágpor allergia – tünetek és kezelés
Te is az allergiában szenvedők közé tartozol? A lakosság 30%-a szenved az allergia különféle formájától, és az allergiások aránya tovább fog növekedni. A pollenallergia az egyik legelterjedtebb allergia, amely nagyon kellemetlenné teheti az életet. Vannak azonban olyan megoldásaink, amelyekkel a bosszantó allergiás problémák esetén is maradéktalanul működhetsz a mindennapi életben.
Hogyan alakul ki a virágporallergia?
A tavasz a természetben az újjászületést jelenti. Számunkra azt kell jelentenie, hogy a gyönyörű, virágzó természetben töltjük az időt, vagy inkább a szabadban sportolunk, mint a zárt térben. De nem mindenki élvezheti ezt az évszakot egy csomag zsebkendő vagy gyógyszer nélkül. És a séta még csak eszébe sem jut!
Minden év más és más, és az időjárás nagy szerepet játszik az allergiában. Ha például január végén melegszik az idő, a mogyorófák virágzásnak indulnak, tehát még a naptári tél folyamán. Ilyenkor egyesek tévesen azt hiszik, hogy megfáztak. Az igazság az, hogy az orrfolyás és orrdugulás az allergia egyik tünete lehet.
Minden évszakban változik a növények virágporaktivitása a természetben. Az úgynevezett szezonális allergiák azért alakulnak ki, mert minden évszakban más-más fajta fák és növények virágoznak. A forró, száraz vagy szeles időjárás elősegíti a virágpor erőteljesebb terjedését a levegőben, míg az esős évszak a virágport a talajra csapadékozza, intenzíven csökkentve az allergiás problémák kockázatát.
Az allergia a szervezet túlzott reakciója (túlérzékenysége) a környezetünkben gyakran előforduló anyagokra. Ha virágporallergiáról beszélünk, akkor szervezetünk reagál a növények, fák, füvek és különféle gyomok virágporjára.
A levegőben szálló apró virágpor részecskék az orron vagy a szájon keresztül jutnak a tüdőbe. Abban a pillanatban, hogy a virágpor a szervezetbe kerül, az immunrendszer védekező reakciót vált ki, mivel a virágport veszélyként értékeli, és hisztamint (a szervezetben természetesen előforduló vegyi anyag) kezd felszabadítani, ami számos allergiás tünetet vált ki.
Miért alakul ki az allergia?
Ennek több oka is van, amelyeket már említettünk. Először is az immunrendszer túlérzékenysége egy gyakran előforduló anyaggal (pl. virágporral), érzelmi stresszel vagy rossz táplálkozási szokásokkal szemben. A környezeti változások is hozzájárultak az allergiák növekvő számához.
Egy másik ok, amit nem szabad elfelejtenünk, a túlzott sterilitás. Sok szülő meg van győződve arról, hogy ha gyermekét steril otthoni környezetben neveli, elkerüli az allergénekkel való érintkezést, és gyermekei egészségesek lesznek. Ez azonban nem így van. A tanulmányok megerősítik, hogy a természetes környezetben lévő allergénekkel való megfelelő érintkezés elengedhetetlen az erős immunrendszer kialakításához.
Tippünk: nagyon tanácsos már gyerekkortól minél gyakrabban a természetben lenni. Tudományos csoportok azt találták, hogy ha egy nő napi kapcsolatban van tehenekkel egy farmon a terhesség alatt és a gyermek egy éves koráig az allergia kockázata akár 80%-kal is csökkenhet. Éppen ezért nagyon célszerű minél több szabadidőt a friss levegőn, a természettel érintkezve tölteni.
A virágporallergia tünetei
A virágporallergia tünetei hasonlók a közönséges megfázáshoz vagy az orrmelléküreg-gyulladáshoz. Nem nehéz azonban megkülönböztetni az allergiát a megfázástól.
Míg a megfázás csak néhány napig tart, az allergiás tünetek mindaddig nem múlnak el, amíg az allergiát okozó növény le nem áll a virágzással.
A virágporallergia tünetei a következők:
- duzzadt nyálkahártya
- orrdugulás
- orr- és szemviszketés
- tüsszögés
- túlzott nyálkatermelés
- torokkaparás
- fejfájás
- kimerültség és alvászavar
- csalánkiütés
- ekcéma
- ingerlékenység
- csökkent koncentráció
A tartós allergiás tüneteket nem szabad félvállról venni, és mindenképpen foglalkozni kell velük. A kezeletlen allergia asztmához vezethet.
Allergia és az immunrendszer
Mint már említettük, az allergia az immunrendszer olyan zavara, amikor a szervezet nem megfelelően reagál a teljesen ártalmatlan anyagokra, és olyan ellenanyagokat termel, amelyek azonnal támadni kezdenek.
Az immunválaszt nagymértékben befolyásolja az életmód. Az immunrendszer természetesen leépül, ha nincs elegendő vitamin, ásványi anyag, fehérje, antioxidáns és esszenciális zsírsav is az étrendünkben.
Ha a mikrobiómunk sérült (a bélrendszerünkben élő baktériumok, gombák és élesztőgombák teljes ökoszisztémája), akkor szervezetünk nem tud védekezni azokkal a kórokozókkal szemben, amelyekkel nap mint nap szembe kell néznie.
A változatos és kiegyensúlyozott étrend az egészséges mikrobióma alapja. Étrendünknek több gyümölcsöt és zöldséget kell tartalmaznia, amelyek tele vannak antioxidánsokkal és hozzájárulnak az immunitás megerősítéséhez. A hüvelyesek és a teljes kiőrlésű gabonák, a diófélék és a magvak sem hiányozhatnak.
Az étrendben lévő rost nagyon szükséges az anyagcsere megfelelő működéséhez.
Élelmiszerek, amelyek segítenek az allergia enyhítésén
Az allergiás tünetek esetében ne csak az antihisztaminokra hagyatkozzon (olyan gyógyszerek, amelyek elnyomják az allergiás tüneteket). A megfelelően megválasztott étrend segíthet az allergiás tünetek elnyomásában.
Lazac, pisztráng és szardínia – nagy mennyiségben tartalmaznak omega 3 zsírsavat, amelyek csökkenthetik a gyulladást (ami a szervezet természetes válasza az allergénre a hisztamin felszabadulása után). A dió és a lenmag tartalmazza a legtöbb omega 3 zsírsavat a növényvilágból, amelyeket fogyasztás előtt le kell darálni.
Érdekesség: egyes tanulmányok azt mutatják, hogy azok a gyerekek, akik fiatalon kezdtek el halat enni, kevésbé hajlamosak az allergiák kialakulására.
Hagyma – gyakori fajta zöldség, de kevesen tudják, hogy kivételes az allergia ellen. Kvercetin anyagot tartalmaz, amely megakadályozza, hogy a hízósejtek hisztamint szabadítsanak fel. Javasoljuk, hogy ne hámozd meg nagyon a hagymát, mert a legtöbb kvercetin a felső részében található.
Fokhagyma – az egyik legaromásabb zöldség, és hatalmas mennyiségű antioxidánsával segít fenntartani az erős immunrendszert, ami segít csökkenteni a szénanátha kockázatát. Frissen aprítva vagy összetörve, ételhez adva használd, egy gerezd fokhagymát is vághatsz, és tablettaként lenyelheted. A gyomorsavak gondoskodnak az emésztéséről.
Rozmaring – egyike azon gyógynövényeknek, amelyek gyulladáscsökkentő hatással bírnak, és így enyhítik a szezonális allergiák tüneteit. Kezdd el használni a rozmaringot, ahol csak tudod. Jól illik salátákhoz, tésztákhoz vagy házi péksüteményekhez.
Csalán – a kutatások megerősítik, hogy a csalán csillapítja az allergiás nátha tüneteit okozó gyulladásos folyamatokat.
Az általános életmódunk nagy hatással van arra, hogy a szervezet hogyan tud megbirkózni a különféle allergiákkal. A lelki jólét és az egészséges mikrobiom nemcsak az allergia elleni küzdelemhez járul hozzá, hanem életünk javulásához is. Az életstílus átértékelése az első helyen áll. A mozgás és az egészséges táplálkozás kéz a kézben járnak. Figyelj oda, hogy csökkentsd a stresszt (ami szintén nagymértékben gyengíti az immunrendszert), és vidd be a rendszeres testmozgást az életedbe.
Hogyan lehet megszabadulni a virágporallergiától?
Az allergiások leggyakrabban olyan általánosan beszerezhető gyógyszerekhez nyúlnak, mint az antihisztaminok vagy a különféle orrspray-ek, tabletták és kapszulák.
Igen, az allergia elleni gyógyszerek bevétele után azonnal enyhülnek a kellemetlen allergiás tünetek, de hosszú távon ezeknek a gyógyszereknek a használata többet árt, mint segít. Mellékhatások, például szédülés, szájszárazság és homályos látás léphetnek fel, ha hosszú ideig szednek antihisztaminokat.
Az allergiás reakciókat elnyomó kortikoszteroidok túlzott használatának súlyosabb esetei az orrnyálkahártya sorvadása vagy a krónikus orrdugulás kialakulása.
Néhány egyszerű tipp a virágporallergia természetes megelőzésére:
- a virágporszezonban a lehető legkevesebbet tartsa nyitva az ablakokat. A virágporszint általában a kora reggeli és kora délutáni órákban a legmagasabb
- rendszeresen porszívózzon és nedves ruhával törölje a port a lakásban
- minden séta után öltözzön át és mossa meg az arcát
- az autóba való virágporszűrő sokat tud segíteni
Orröblítő kancsó
Hallott már az orröblítés jógatechnikájáról? Ehhez az eljáráshoz egy speciális edényt használnak – egy Jala Neti kancsót meleg sós vízzel, amelyet otthona kényelmében is elvégezhet.
Ezt a tisztítási technikát különösen azoknak ajánljuk, akik szezonális allergiában szenvednek. A rendszeres orröblítés a Neti kancsóval segít megszabadulni a gyakori megfázástól, segít az allergiáknál és az orrüreggyulladásoknál, valamint asztma elleni megelőzésként is hasznos.
A sósvizes orröblítés a Neti kancsóval gyermekeknek is alkalmas. A piacon sok ilyen kancsót találhatunk, amelyek gyerekeknek is alkalmasak, akár többféle anyagból is válogathatunk.
Ha gyermeke gyakori megfázástól, allergiától vagy orrmelléküreg-problémától szenved, próbálja ki az orröblítést a Neti kancsóval. Kiváló segédeszköz, amely még a gyerekek egészségét is javíthatja.
Virágporallergia kezelése természetes úton – Herb Alerg
A természet olyan erőforrásokat kínál számunkra, amelyek jótékony hatással vannak többek között a virágporallergiára is.
Csapatunk napi szinten foglalkozik az allergia témájával. Sikerült fejleszteni egy olyan terméket, amely hatásosan, mellékhatások nélkül képes enyhíteni az allergiás tüneteket.
A Herb Allerg egy természetes termék, amely a hét leghatékonyabb összetevőből áll: csalán, kurkuma, kvercetin, bromelain, piperin, C-vitamin és cink.
Fogyasztását a következő esetekben ajánljuk:
- szezonális virágporallergia
- szénanátha
- hisztaminintolerancia
- allergia atkákra, porra és állatokra
A Herb Allerget úgy fejlesztették ki, hogy enyhítse az allergia kellemetlen tüneteit és támogassa az immunrendszer megfelelő működését. A Herb Allerg termékben található említett összetevők hozzájárulnak a hízósejtek aktiválódásának csökkentéséhez, ezáltal korlátozzák a hisztamin felszabadulását és egyben csökkentik a szervezet gyulladásos reakcióját.
Az allergiás megbetegedések száma az utóbbi években drasztikusan növekedett. Ne hagyja, hogy az allergia az útjába álljon. Összpontosítson az egészséges életmódra, mozogjon rendszeresen és tanulja meg kezelni a stresszt.
Az egészségünk a mi kezünkben van, nem az orvosi rendelő fiókjában.
Forrás:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6420698/