Milyen diéta szükséges gyomorfekély esetén?
Gyomorfekély esetén ajánlott diéta – hogyan előzze meg helyes táplálkozással a gyomorfekély kialakulását és hogyan táplálkozzon már meglévő fekély esetén.
A gyomorfekély megelőzésének leghatásosabb módja a helyes életmód alkalmazásában rejlik. Ha meg szeretnénk előzni a gyomorfekély kialakulását vagy helyesen szeretnénk táplálkozni már meglévő fekély esetén, ügyelnünk kell a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra és pihenésre, tanácsos kerülni a stresszt, illetve redukálni a rántott és túlságosan fűszeres ételek fogyasztását. A rendszeres étkezés, ideális esetben napi többszöri kis adag étel fogyasztása szintén kedvező hatással van a gyomorra.
Nem szabad kihagyni a reggelit sem.
A reggeli, éhgyomorra elfogyasztott káve szintén nagy mértékben hozzájárul a gyomorfekély kialakulásához. A dohányzás gyomorfekélyre gyakorolt negatív hatásáról valószínűleg már Ön is hallott.
Szintén figyelni kell bizonyos gyógyszerek alkalmazása során, a gyomor nyálkahártyáját elsősorban a láz- és fájdalomcsillapítók ingerlik. Az acylpirin, ibuprofen és anopyrin tartalmú készítmények helyett használjon inkább paracetamol tartalmú készítményeket, melyek kíméletesek a gyomorhoz.
A gyomorfekélyek 90%-át a Helikobakter pylori baktérium okozza. A gyomorfekély elkerülése érdekében biztosnak kell lennünk abban, hogy a gyomrunkban nincs jelen a helikobakter baktérium. A helikobakter baktérium jelenlétét a szervezetében már otthon is elvégezhető teszt segítségével tudja ellenőrizni.
Melyek a gyomorfekély tünetei?
A gyomorfekély legfőbb tünete a gyomorfájdalom. Ez a fájdalom elsősorban bordaközi, a hasüreg felső részén – a gyomor környékén előforduló fájdalomként nyilvánul meg. A fájdalom gyomorgörcsök formájában jelenik meg, melyek kisérő tünete a gyengült emésztés, a gyomorégés és a hányinger. Emellett a bélrendszerre is kiterjedhetnek a tünetek.
Miért alakul ki a gyomorfekély?
A gyomorfekély kialakulásának legfőbb oka a megváltozott gyomorkörnyezet, mely teret ad a gyomorfekély elterjedésének. A megváltozott gyomorkörnyezet kialakulásának 3 legföbb okozója a rossz minőségű, irritáló ételek fogyasztása, a túl sok stressz és a helikobakter pylori baktérium elszaporodása a gyomorban. Ezek a tényezők mind hozzájárulnak a szervezet legyengüléséhez és ezáltal megfelelő terepet biztosítanak a gyomorfekély kialakulásának.
A gyomorfekély kezelése a gyomorfekély kiváltó okának megszüntetésében rejlik. Ha a gyomorfekély oka a helikobakter pylori, a gyomorfekély kezelése a helikobakter kiirtásával történik majd meg.
Gyomorfekély kialakulása után nagyon fontos annak gyors és szakszerű kezelése. Amennyiben a gyomorfekély kezeletlen marad, ki is fakadhat. A kifakadt fekély nagyon veszélyes, akár halálhoz is vezethet.
5 hasznos tanács a gyomorfekély kialakulásának elkerülése érdekében
- Ismerje fel a Helicobacter pylori baktérium jelenlétét, s amennyiben a baktérium jelen van a szervezetében, szabaduljon meg tőle. A helikobakter kezelésének ma már számtalan módja ismert.
- Táplálkozzon rendszeresen és szánjon időt a reggelire. Főtt étel helyett fogyasszon inkább nyers táplálékot. Gyomorfekély esetén tanácsos sok zöldség éskevés szénhidrát fogyasztása.
- Igény esetén alkalmazzon olyan gyógyszert, mely kíméletes a gyomrához. Orvosánál kérje inkább a kímélőbb alternatívát.
- Figyeljen a megfelelő alvásmennyiségre és pihenjen eleget.
- Ne dohányozzon és ügyeljen a mérsékelt alkoholfogyasztásra.
A gyomorfekély és a táplálkozás
Étrend gyomorfekély esetén
A gyomorfekély alatt javasolt étrend kímélő és racionális. Elsősorban azon ételek fogyasztása javasolt, melyeket a páciens jól visel. A gyomorfekély esetén kerülni javasolt a fűszeres, pikáns, füstölt és rántott ételek fogyasztását.
A gyomorfekély étrend elsősorban főtt vagy párolt fogások fogyasztását javasolja. Kerülendő a túl forró vagy túl hideg ételek fogyasztása.
A koffein tartalmú italok fogyasztása szintén kerülendő. A koffein növeli az oxigén kiválasztását a szervezetben, mely megborítja a gyomor nyálkahártyáját. A túlzott tejfogyasztás is hasonló hatással lehet.
A gyomorfekély alatt javasolt étrend rostokban gazdag. A rostok pozitív hatással vannak a gyomorfekély begyógyulására és egyben preventív hatással is bírnak. Ajánlott a pszillium (oldhatatlan rost) napi szintű fogyasztása is.
A gyomorfekélyben szenvedő pácienseknek javasolt a dohányzással való azonnali felhagyás és az alkoholfogyasztás kerülése. Fontos a megfelelő mennyiségű alvás, a munkamennyiség csökkentése és a pszichikai stressz redukálása is.
Hogyan táplálkozzunk gyomorfekély esetén?
7 alapelv a gyomorfekély terjedésének megállítása érdekében
- Mellőzze a fűszeres és pikáns ételeket
- Párolt ételekkel váltsa ki a rántott és füstölt ételek fogyasztását
- Ne fogyasszon túl forró vagy túl hideg ételt
- Fogyasszon megfelelő mennyiségű rostban gazdag ételt. A rostok segítenek begyógyítani a gyomorfekélyt
- Pihenjen és aludjon eleget
- A dohányzás és az alkoholfogyasztás veszélyes a gyomorfekélyben szenvedő betegekre nézve
- Amennyiben Ön a Helicobacter pylori baktérium hordozója, szabaduljon meg tőle azonnal
20 könnyen beszerezhető alapanyag, melynek fogyasztása javasolt gyomorfekély esetén
- híoszi masticha
- avokádó
- méz
- káposzta
- spenót
- brokkoli
- zeller
- sovány húsok
- tojás
- répalé vagy szőlőlé
- sárgabarack
- alma
- őszibarack
- banán
- fekete áfonya
- aloe vera
- kolostrum
- körömvirág vagy kamilla olaj
- gyömbér
- burgonya
A gyomorfekély étrend bevezetése mellett megfelelő alternatívát jelenthet még a helicobacter pylori baktérium elnyomására és a gyomor nyálkahártyájának begyógyítására szolgáló természetes étrendkiegészítők alkalmazása is. Az elérhető készítmények közül a híoszi masticha alkalmazását ajánluk, melynek használatát hasonló probléma esetén a felhasználók 90%-a javasolta.