10 jó tanács helikobakter étrend kialakításához
A masticha terápia sok helikobakter pylori fertőzéssel küszködő páciens számára nyújt segítséget. A páciensek visszajelzéseikben kiemelik a masticha természetes jellegét és összetevőit, valamint a mellékhatások hiányát. A masztika terápia elvégzése után a páciensek tapasztalatai nagyrészt pozitívak. Ennek ellenére emésztési zavar esetén az egészsége megőrzése érdekében érdemes nem csupán a masticha erejére támaszkodni, hanem célszerű nagyobb […]
A masticha terápia sok helikobakter pylori fertőzéssel küszködő páciens számára nyújt segítséget. A páciensek visszajelzéseikben kiemelik a masticha természetes jellegét és összetevőit, valamint a mellékhatások hiányát.
A masztika terápia elvégzése után a páciensek tapasztalatai nagyrészt pozitívak. Ennek ellenére emésztési zavar esetén az egészsége megőrzése érdekében érdemes nem csupán a masticha erejére támaszkodni, hanem célszerű nagyobb hangsúlyt fektetni a prevencióra – egészséges étrend formájában. Mit ehetek? Mit nem? Ebben a cikkben megosztjuk Önnel azokat a hasznos tanácsokat, melyek mint a helikobakter pylori fertőzés, mint más gyomor- és bélrendszert érintő megbetegedések során alkalmazott masticha terápia kiegészítéseként alkalmazhatóak. Ezek a tanácsok a mindennapi étkezési szokások során is alkalmazhatóak.
1. Ügyeljen az elegendő folyadékbevitelre – főleg a tiszta vízre
Egy felnőtt embernek optimálisan naponta 2 liter tiszta vizet kellene meginnia. A vizet igya langyosan vagy közepesen melegen, ne hidegen. A későbbi esti órákban (18. órától kezdve) a folyadékbevitelt folyamatosan csökkentse, mivel csökken a vesék aktivitása és a test hajlamos visszatartani a vizet. A legjobb tiszta, szénsavmentes, ízesítetlen vizet inni.
Napközben igyon főleg tiszta, langyos vizet.
Evés közben az ételt ne nagyon öblítse folyadékkal, hogy ne hígítsa feleslegesen az emésztési savat. Igyon inkább étkezés után egy órával. Ha mégis szomjas evés közben, igyon egy korty vizet, esetleg vörös bort.
2. Korlátozza a szénhidrátokat
A szénhidrátok (más néven szacharidok vagy szénhidrogének) az élelmiszerekben természetesen előforduló cukrok, keményítők és rostok. Ezek cukormolekulákból állnak. Az egymással összekapcsolt cukormolekulák keményítőt és rostot alkotnak.
A szénhidrátokat rosttartalom és összetétel alapján értékeljük.
A magyarázat egyszerűsége érdekében a szénhidrátokat „jókra“ és „rosszakra“ osztjuk.
A “rossz” alatt finomított, alacsony rosttartalmú szénhidrátokat értünk. Ezek elsősorban fehér liszt, fehér rizs és cukor. Megtalálhatjuk őket édességekben, kekszekben, fehér péksüteményekben, süteményekben, desszertekben, nagymértékben feldolgozott müzlikben, alacsony minőségű tésztákban és általában fehér lisztből és fehér rizsből készült pékárukban.
A “jó szénhidrátok” általában magas rosttartalmú ételekben találhatók. Ide tartoznak elsősorban a gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek, diófélék, de a gabonafélék (búza, árpa, zab) és a pszeudocereáliák is, mint amarant, quinoa, hajdina.
Miért olyan fontos számunka a szénhidrátokban lévő rost?
A sok előny közül most az érdekel minket, hogy a rostoknak köszönhetően hosszabb időbe telik, amíg ezek a jó szénhidrátok lebomlanak. A test glükózt állít elő belőlük, amely fokozatosan szabadul fel, így nem növeli a vércukorszintet. Mint már említettük, ezek a jó szénhidrátok megtalálhatók a teljes kiőrlésű kenyérben, a teljes kiőrlésű lisztből készült termékekben, a hüvelyesekben, a gyümölcsökben és a zöldségekben.
Jobbak a teljes kiőrlésű élelmiszerek?
Igen. Mivel a finomított gabonákkal ellentétben az endospermium mellett csírákat és korpát is tartalmaznak. A csírák és a korpa gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban.
Tehát amikor legközelebb a boltban van, dobja be a kosárba ezeket az élelmiszereket:
- minőségi rozskenyér (amely kevés összetevőt és kb. 70% rozslisztet tartalmaz)
- hajdina, búza, árpa, rozs, quinoa, teljes kiőrlésű rizs, fekete rizs, zabpehely
- szezonális gyümölcsök és zöldségek, leveles zöldségek (spenót, káposzta, rukkola, saláta).
Ha szokott péksüteményeket enni, válasszon minőségi teljes kiőrlésű termékeket
A szokásos müzli helyett vásároljon inkább zabpelyhet vagy korpát – ezekből tápláló reggelit készíthet. Ha szervezete nem tolerálja a glutént, készítsen zabkását gluténmentes alternatívából.
A szénhidrátok felosztása jókra és rosszakra egy egyszerű módszer laikusan elmagyarázva a tápláló étrend megértése érdekében, de ezek nem pontos, tudományos kifejezések.
Ha egészséges étrenden gondolkodik, fogyasszon rostban gazdag teljes kiőrlésű ételeket, és kerülje az alacsony rosttartalmú dúsított ételeket (vagyis hozzáadott cukorral rendelkező ételeket).
Helicobacter pylori étrend alatt teljesen ki kell zárnia a finomított cukrot (fehér cukrot). Élelmiszerek vásárlásakor figyelje az összetevőket, a cukor különféle nevek alatt rejtőzik. Számos negatív hatást vált ki az emberi testben, amelyek eleinte nem látszanak, később azonban súlyos krónikus betegségek (például cukorbetegség) formájában nyilvánulhatnak meg. Jobb helyettesítők használhatók az édesítéshez, pl. nyírfacukor vagy méz.
Sütéshez próbálja ki például a tönkölybúza lisztet.
TANÁCSUNK: Mennyi szénhidrátra van szükségem naponta?
A dietetikusok a bevitt szénhidrátok számlálása helyett azt javasolják, hogy az étkezést “egészséges tányér” használatával tervezzük meg.
Minden étkezésnél a tányér felének zöldségből kell állnia (a sült krumplit nem számítjuk zöldségnek), a tányér ¼-ét teljes kiőrlésű étel tartalmazza. A tányér utolsó negyedét fehérje – hús, hal, hüvelyesek vagy diófélék alkotják.
3.Pörgesse fel az emésztési folyamatokat
Ideális módszer az almaecet fogyasztása. Számos enzimet tartalmaz, melyek jó hatással vannak az emésztésre. Arra azonban ügyelni kell, hogy az almaecet szűretlen és pasztörizálatlan legyen. A palack alján található enyhe iszap és üledék alapján meg lehet állapítani. Az almaecetet különösen étkezés előtt (kb. 10 perc) fogyassza.
Hogyan fogyasszunk almaecetet?
1 teáskanál ecetet keverjünk össze 2 dcl langyos vízben és igyuk meg.
4. Fogyasszon zöldségeket
Amellett, hogy gazdag rostforrás, a zöldségek fontos ásványi anyagokat, vitaminokat és fitokemikáliákat (flavonoidokat, fenolokat stb.) tartalmaznak testünk számára.
Ezek az anyagok segítenek csökkenteni a krónikus betegségek, például cukorbetegség, elhízás, magas vérnyomás, gyomor-bélrendszeri rendellenességek, bizonyos rákos megbetegedések és szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
A legideálisabb, ha a szezonális ételekre összpontosítunk, amelyeknek a zöldségbevitelünk legnagyobb részét kell kitenniük. Ne feledje, hogy nincs egyetlen olyan termény, amely képes lenne ellátni minket az összes szükséges tápanyaggal. Ne korlátozza magát ezért néhány kedvenc zöldségfajtájára, az itt látható mottó érvényes: “mindenekelőtt a változatosság“. A zöldségfajták változatossága biztosítja a szervezetünk számára nélkülözhetetlen tápanyag-kombinációk ellátását.
Szeretne néhány konkrét tippet a zöldségekhez?
Akkor térjünk is rá. Az elfogyasztott részek szerint csoportosítjuk:
- A leveles zöldségek, mint a spenót, saláta, cikória, kelkáposzta, a göndör kelkáposzta és a rukkola vasban, kalciumban, A-, C-vitaminban, riboflavinban gazdagok. Keserűnek nevezett anyagokat is találhatunk bennük, amelyek támogatják az emésztést és a máj működését. A fiatal és friss levelek több C-vitamint tartalmaznak, mint a felnőtt növények. A saláta és a káposzta zöld külső levelei vitaminokban, kalciumban és vasban gazdagabbak, mint a belső fakó levelek.
Egy tipp Önnek: Mindig adjon néhány csepp citromlevet a leveles zöldségekhez, ezzel biztosítja a vas jobb felszívódását.
- Szárzöldségek – a legjobb példa a spárga és a szárzeller. A spárga fontos folsavforrás.
A szárzeller egyre népszerűbb, különösen frissen facsart zellerlé formájában. C-vitamint, növényi hormonokat tartalmaz, prebiotikumkén aktívan lebontja és elpusztítja a belekben található káros baktériumokat, emésztőenzimjei pedig segítenek „felpörgetni” a vékonybelünkben található legyengült emésztőenzimeket.
- Virág- és gyümölcszöldségek – brokkoli, karalábé, articsóka, paradicsom, paprika, uborka, cukkini, padlizsán. Egy kis segítség – a zöldségek sötétzöld és sárga színe magas béta-karotin (A-vitamin prekurzor) tartalmát jelzi.
- Gyökérzöldségek – sárgarépa, fehér retek, cékla, édeskömény, retek, hagyma és burgonya. A narancssárga és sárga fajták béta-karotinban gazdagok. A hagyma a gyökérzöldségek kivételes példája, amely hasznos mennyiségű C-vitamint tartalmaz.
- Hüvelyesek – ide tartoznak maguk a hüvelyesek, a borsó és a szója. Ez a csoport gazdag szaponinokban (olyan anyagok, amelyek csökkentik a belső és külső szervek falának felületi feszültségét) és oldódó rostokban.
Fontos megjegyzés zöldségfogyasztáshoz:
Mivel a zöldségek gazdag rostforrások, hirtelen bevitelük puffadást és görcsöket okozhat (különösen a hüvelyesek esetében). Fokozatosan és kisebb adagokban vigye be az étrendjébe azokat a típusú zöldségeket, amelyeket nem szokott fogyasztani. A belei lassan megszokják, a mikrobiotája megváltozik és élvezheti az új ételeket, minden előnyükkel együtt. Ne egyen nyers ételeket este.
17 óra után nem szabad nyers ételeket fogyasztania, például zöldségsalátákat, gyümölcsöket és más nem főtt ételeket. Ezen idő után az emésztési folyamatok aktivitása csökken, és a nyers étel túlzott bevitele “megfeküdheti” a gyomort, majd ott elkezd rothadni vagy erjedni. Ez méreganyagokat és más káros anyagokat termel a szervezetben.
5. Szánjon elegendő időt az evésre
A stressz az egyik fő tényező, amely gátolja az emésztést, és ez gyomorfekély kialakulását vagy a gyomorban lévő helikobakter elszaporodását eredményezheti. Ha eljött az idő az evéshez, akkor kellő figyelmet kell fordítania rá, és ezért el kell engednie minden felelősséget a fejéből. Üljön le, tegye el a mobiltelefonját, belélegzés és kilélegzés aztán alaposan rágja meg az egyes falatokat. Tényleg kényeztesse magát, még akkor is, ha csak 15 perce van rá. Érezze, hogy az étkezésből származó tápanyagokat hogyan veszi fel a teste és milyen jót tesznek. Fordítsa erre teljesen a figyelmét.
6. Ne kombináljon túl sokat. Az egyszerűségben rejlik a szépség.
Az ételeket nem lenne szabad túlkombinálni. Ha lehetséges, főzzön otthon. Ha elfoglalt, találjon egy-két órát a hétben, és készítse el előre az ételt.
Válasszon egyszerű ételeket.
Ossza étrendjét reggelire, ebédre és vacsorára. Állítsa be az idejüket az Ön számára legmegfelelőbbnek, majd tartsa be a szabályosságukat.
Csak akkor ebédeljen, amikor éhes és nem a társadalmi szokások szerint, pontosan 12 órakor. Teljesen rendben van az üres gyomor, sőt, kívánatos is. Társadalmunkban az éhség minden jelét elűzzük valamilyen étellel. Az úgynevezett átmeneti éhezés elősegíti az étvágy és a testsúly szabályozását. Hagyja az emésztőrendszert kiürülni és megtisztulni. Ha nem tud ellenállni és kedve támad valamihez (főleg az elején), akkor egyen meg egy almát, banánt vagy néhány diót. Részesítse előnyben a komplex ételetek az édes vagy más egészségtelen nasi helyett. Így csökken az elhízás és a cukorbetegség kockázata.
7. Fogyasszon kevesebb tejet és tejtermékeket
A tej és a tejtermékek (tehéntejből) számos olyan anyagot tartalmaznak, amelyek káros hatással vannak az egészségre. Ide tartoznak például:
- IGF (növekedési hormon) – a sejtek idő előtti öregedését okozza, támogatja a rákos sejtek növekedését
- laktóz – nehezen emészthető, hasmenést, fokozott puffadást és gyulladást okozhat a szervezetben
- tejfehérjék (kazein, tejsavó, laktalbumin) – a máj szteatózisát (zsírmáj), hisztamin felszabadulását és allergiás reakciók kialakulását idézik elő a szervezetben
- kazeomorfin – fáradtságot, apátiát és tejtermékektől való függőséget okoz
Ha szereti tejtermékeket, akkor inkább a juh- és kecsketejből származó termékekre összpontosítson és váltakozóan fogyassza őket.
8. Részesítse előnyben inkább az egészséges zsírokat
A hőkezelt ételek elkészítéséhez használjon tisztított vajat, ún. ghí vajat. Nagyszerű és valószínűleg legegészségesebb olaj a minőségi szűz olívaolaj (extra virgin). Állítólag főleg hidegen kell használni, de az üzletekben sütésre alkalmas olívaolajat is kaphat. Az egészséges zsírok egyéb forrásai a diófélék, a halak, az avokádó, az osztriga, a házi tojások és az olyan olajok, mint például a sütőtök, a szűz szezám és a lenolaj.
Az egészséges zsírok rendszeres bevitele segít csökkenteni a koleszterinszintet.
9. Alvás
Naponta aludjon legalább 7 órát. Alvás közben regeneratív folyamatok játszódnak le, a test gyógyítja magát és visszatér az optimális állapotához. Ha azonban nem engedi meg magának, akkor a legértékesebbet veszi el magától – a teste öngyógyító képességét. Folyamatosan tanulmányok jelennek meg lenyűgöző új eredményekkel, amelyek csak megerősítik, mennyire fontos nem alábecsülni ezt az aspektust.
Az alváshiány idejét éljük. Az Oxfordi Egyetem kutatói szerint 1-2 órával kevesebbet alszunk, mint 60 évvel ezelőtt. Tehát egy 8 órás alvási ciklus alatt alvásunk 25%-át vesztettük el.
Íme 4 tipp, amelyek pozitívan befolyásolhatják az alvás minőségét:
- Semmilyen elektronikus készülékek – 90 perccel lefekvés előtt kapcsolja ki az összes modern technológiát: mobiltelefonokat, laptopokat, tableteket. Ez csökkenti a mentális és érzelmi stimulációt, ami éberen tart minket. Ezenkívül ezek a “játékok” által kibocsátott kék fény csökkenti a melatonint. Ez a hormon készíti fel a testet az alváshoz.
- Reggeli fény – lehet, hogy korábban még nem gondolt erre, de ha reggel elhagyja a házat, és kimegy a természetes fényre, akkor éjszaka sokkal könnyebben elaludhat. Ez egy ilyen apróság, de nagy hatással van rá.
- Kávé 12 előtt – a koffein dél után negatív hatással van alvásunkra. Igen, most azt mondhatja, hogy ez nem a ön problémája, és kávé után könnyen elalszik. Milyen az alvása minősége? Csak próbálja ki. Legalább egy hétig.
- Alakítson ki egy rutint – a rutin nem csak a gyermekek számára jó. Vegyen egy pihentető fürdőt, vegyen egy forró zuhanyt, tompítsa le a fényeket vagy olvasson könyvet lefekvés előtt. Ez felkészíti a testét és lassan pihentető és gyógyító álomba merül.
Ne feledkezzen meg a minőségi alvásról – ez segít a test regenerálásában és a súlyos betegségek kezelésében is.
10. Végső tanácsok a masticha terápia támogatására
Az egészséges életmódra vonatkozó végső tanács természetesen az alkohol, a kávé, a cigaretta és bizonyos típusú gyógyszerek korlátozása (az emésztés minőségét elsősorban a protonpumpa-gátlók, antacidok, aszpirin, acilpirin rontják).
Ezzel szemben növelje a rostbevitelt, hogy támogassa a terápiát és a jó emésztést. Mint az előző pontokban említettük, gazdag forrásai a zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák és pszeudo-gabonafélék.
Olyan kiegészítőket is javasolunk, mint a psyllium és az akác. Ezek olyan élelmiszerek, amelyeket fel lehet használni ételek elkészítéséhez, vagy 1 teáskanál ilyen rostot összekeverhetünk egy pohár langyos vízzel. A legjobb étkezések között bevenni (a tízórai és az uzsonna helyett), ez jóllakottság érzetét kelti és fontos időt ad a gyomrának a regenerálódásra.
Miért emlegetjük ennyire a rostot?
A szénhidrátok esetében megállapítottuk, hogy a rost fontos a vércukorszint szabályozásában. De ez még nem minden. Egész könyveket lehetne írni a rost fontosságáról. Megemlítjük azt a tényt is, hogy a rost valójában probiotikum, amelynek köszönhetően emésztőrendszerünk regenerálódik.