Étrend gyomorfekély esetén
A gyomorfekély prevenciójának leghatásosabb módja a helyes életmód alkalmazásában rejlik. Ha meg szeretnénk előzni a gyomorfekélyt, ügyelnünk kell a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra és pihenésre, tanácsos elkerülni a stresszt, illetve redukálni a rántott és túlságosan fűszeres ételek fogyasztását. A rendszeres étkezés, ideális esetben napi többszöri kis adag étel fogyasztása szintén kedvező hatással van a gyomorra. Nem szabad mellőzni a reggelizést sem. A reggeli, éhgyomorra elfogyasztott káve szintén nagy mértékben hozzájárul a gyomorfekély kialakulásához.
A dohányzás gyomorfekélyre gyakorolt negatív hatásáról valószínűleg már Ön is hallott. Szintén figyelni kell bizonyos gyógyszerek alkalmazására, a gyomor hánykahártyáját elsősorban a láz- és fájdalomcsillapítók ingerlik. Az acylpirin, ibuprofen és anopyrin tartalmú készítmények helyett használjon inkább paracetamol tartalmú készítményeket, melyek kíméletesek a gyomorhoz.
Észrevette magán a gyomorfekély tüneteit? A következő tényező, melyre a gyomorfekély elkerülése érdekében figyelni ajánlott, a Helikobakter pylori baktérium. A helikobakter baktérium jelenlétét a szervezetében tudja ellenőrizni már otthon is elvégezhető teszt segítségével.
Vásároljon házilag elvégezhető helicobacter tesztet.
5 hasznos tanács a gyomorfekély elkerülése érdekében
- Ismerje fel a Helicobacter pylori baktérium jelenlétét, és amennyiben a baktérium jelen van a szervezetében, szabaduljon meg tőle. A baktérium a gyomorfekély kialakulásának elindítója!
- Étkezzen rendszeresen és szánjon időt a reggelire. Főtt étel helyett fogyasszon inkább nyers ételt.
- Igény esetén alkalmazzon olyan gyógyszert, mely kíméletes a gyomrához. Orvosánál kérje inkább a kímélőbb alternatívát.
- Figyeljen a megfelelő alvásmennyiségre és pihenjen eleget.
- Ne dohányozzon és kerülje az alkohol fogyasztását is.
Gyomorfekély – étkezés
Étrend gyomorfekély alatt
A gyomorfekély alatt javasolt étrend kímélő és racionális. Azon ételek fogyasztása javasolt elsősorban, melyeket a páciens jól visel. A gyomorfekély esetén fogyasztott ételek nem kellene, hogy fűszeresek, pikánsak legyenek, továbbá ajánlott kerülni a füstölt és rántott ételek fogyasztását is. A fő ételek étrend esetén elsősorban főtt vagy párolt fogásokat tartalmazzon. Kerülendő a túl forró vagy túl hideg ételek fogyasztása.
A koffein tartalmú italok fogyasztása szintén kerülendő. A koffein növeli az oxigén kiválasztását a szervezetben, mely megborítja a gyomor nyálkahártyáját. A túlzott tejfogyasztás is hasonló hatással járhat.
A gyomorfekély alatt javasolt diéta rostokban gazdag. A rostok pozitív hatással vannak a gyomorfekély begyógyulására és egyben preventív hatással is bírnak.
A gyomorfekélyben szenvedő pácienseknek javasolt a dohányzással való azonnali felhagyás és az alkoholfogyasztás kerülése. Fontos a megfelelő mennyiségű alvás, a munkamennyiség csökkentése és a pszichikai stressz redukálása is.
Érdemes arról is meggyőződnünk, hogy biztosan gyomorfekélyről van-e szó, és nem-e nyombélfekélyről.
Hogyan táplálkozzunk, ha már gyomorfekélyünk van?
7 alapelv a gyomorfekély terjedésének megállítása érdekében
- Mellőzze a fűszeres és pikáns ételeket
- Párolt ételekkel váltsa ki a rántott és füstölt ételek fogyasztását
- Ne fogyasszon túl forró vagy túl hideg ételt
- Fogyasszon megfelelő mennyiségű rostban gazdag ételt. A rostok segítenek begyógyítani a gyomorfekélyt
- Pihenjen és aludjon eleget
- A dohányzás és az alkoholfogyasztás veszélyes a gyomorfekélyben szenvedő betegekre nézve
- Amennyiben Ön a Helicobacter pylori baktérium hordozója, szabaduljon meg tőle azonnal
20 könnyen beszerezhető alapanyag, melynek fogyasztása gyomorfekély esetén javasolt
- 1. híoszi masticha
- 2. avokádó
- 3. méz
- 4. káposzta
- 5. spenót
- 6. brokkoli
- 7. zeller
- 8. sovány húsok
- 9. tojás
- 10. répalé vagy szőlőlé
- 11. sárgabarack
- 12. alma
- 13. őszibarack
- 14. banán
- 15. fekete áfonya
- 16. aloe vera
- 17. kolostrum
- 18. körömvirág vagy kamilla olaj
- 19. gyömbér
- 20. burgonya
Az étrend bevezetése mellett megfelelő alternatívát jelenthet még a helicobacter pylori baktérium elnyomására és a gyomor nyálkahártyájának begyógyítására szolgáló természetes étrendkiegészítők alkalmazása is. Az elérhető készítmények közül a híoszi mastichát ajánluk, melyet a felhasználók 90%-a javasol hasonló probléma esetén.